avatar

Aman Tanrım Saçlarıma Neler Oluyor ?

15/07/2017
Merve Çokçalışkan

Hiç uzatmayıp hemen konuya giriyorum :)

Eşiniz,dostunuz,çoluk,çocuk ,akraba kız erkek farketmez bir gün böyle bir sıkıntınız olabilir ki bu konu üzerinde her türlü araştırmayı yapmış biri olarak söylüyorum bu sıkıntı ciddi bir yüzdeliğe sahipmiş meğer .. Hemen yaşadığım durumu paylaşmak istiyorum .

Tatile girdiğim andan itibaren saçımda inanılmaz bir dökülme oldu ..Çevremdeki büyüklerim mevsim değişikliği ,su değişikliği ,şampuan değişikliği,stres vs birçok fikir ortaya attılar.Evet çok nemsiz kuru sıcağın olduğu bir yerden nemin tavan yaptığı deniz kenarı bir yere gelmiştim ama bu her sene rutin bir değişiklikti yani yaz sezonunu yıllardır ailemin yanında yazlıkta geçiriyorum ,gelelim sudan mıdır sorusuna ben kirecin dibinden geldim,buradaki su ondan kötü olamazdı vs yani bu teyzelerime büyüklerime tabiki saygım sonsuzdu ama çürüttüm hepsini :) Tanıyan bilir cilt ve saç konusunda acayip hassas ve takıntılı bir insanım.Kıvırcık saçlara sahibim ve her gün avuç avuç saçlarım döküldü ..Yaz kış farketmeden günde en az 2 kere duş alan ben korkudan duşa bile girmek istemiyordum ve bu durumdan inanılmaz rahatsızdım.

Böyle durumlarda ilk yapmanız gereken mutlaka kan tahlili yaptırmak arkadaşlar .İnternetten o ne kullanmış bu ne kullanmış diye bakmayın herkesin fizyolojisi,hormonları,biyokimyası farklı ve başkasına iyi gelen bir şey size iyi gelmeyebilir o yüzden şiddetle üstüne basa basa diyorum ki öncelikle KAN TAHLİLİ ile DEĞERLERİNİZE baktırmanız lazım ..! Mutlaka HEMOGRAM ,FERRITIN,VİTB12,VİTB6,FOLAT,FT3,FT4,TSH bunlar önemli özellikle doktorunuza vurgulayın,zaten demir çinko vs bakacaktır ama bu değerlerin bilinmesinde de çok fayda var .Kan tahlilinizi 3 bölümde isteyin ; Hormon ,hemogram ve biyokimya ..

Tahliller yapıldı diyelim sonuçlar iyi çıktı ki benim tüm değerlerim olması gerektiği gibiydi peki şimdi ne yapacağız ? Tahliller yapıldı ve iyiyse bakın ben nasıl bu avuç avuç dökülen saçımı toparladım gelin anlatayım ..

Kimyasal olan her şeye her zaman karşıyım bu yüzden de sorunlarımı hep bitkisel, doğal yollar ile çözmeye çalışırım çünkü doğada her şeyin ilacı mevcut emin olun ..Aktara gittim ama güvendiğiniz kaliteli markalar satan bir aktar olsun .Ve aşağıdaki yağları alıp bir karışım yapmasını istedim ..

Çam Terebentin Yağı,Badem yağı,Jojoba Yağı,Biberiye Yağı ,Fındık Yağı, Hint Yağı, Hakiki Kantaron yağı,hakiki birkaç damla zeytinyağı .. haftada 3 kere  ve 2 3 saat bekletmeli kullanacağım saç bakım yağım bitkisel olarak hazır..( Bu yağların her birini araştırırsanız saç için mucizevi olduklarını fark edeceksiniz ..)

Bu süreçte bitkisel şampuanlar kullandım ve mümkünse ISIRGAN OTU ÖZLÜ  şampuan tercih ettim,marka vermeyeceğim ..(Benim kullandığım şampuanı hep maillerde soruyorsunuz normal zamanda DALİN kullanıyorum.)

Bir de dökülmeye muhteşemmmm etki tepki veren,saç diplerinin muazzammmm ilacı eczanede hazırlattım;BEMİX EVİGEN VE BEPANTHEN üçlüsüne tatlı değil ACI BADEM yağı !

 Sonuç olarak saçlar önemli efendim saçlarımıza iyi bakalım hiçbir sorunumuz olmasa bile haftada bir iki doğal yollar ile bakımlarının yapılması gerektiğini düşünenlerdenim.(Erkekler dahil) Bayanların dökülen saçlarının %80 i yenilenebiliyormuş ama bu oran erkeklerde maalesef çok daha düşük bir oran ki kellik sıkıtısının en çok görülmesinin sebebi de buymuş..

 Velhasıl ben naçizane yaşadığım sıkıntıyı ve bu sıkıntının üstesinden nasıl geldiğimi paylaşmak istedim.En başta da belirttiğim gibi herkesin yapısı farklı birine iyi gelen başkasına iyi gelmez en başta uzman yardımı almak ve ona göre plan yapmak şart..

                                                                                                                                         SAĞLIKLA KALIN EFENDİM :)

Etiketler

Yorumlar Yorum Yap