avatar

Finlandiya eğitimini buraya taşısak diyorum ?
Kıyas yapamadım ,yorum sizin buyrun :)

14/07/2016
Merve Çokçalışkan


Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip Finlandiya’da özel okul yokmuş, öğrenciler günde sadece 4 saat ders yapıyorlarmış küçük çocuklar oynayarak öğreniyormuş, sınav filan da yapılmıyormuş , yaş ilerledikçe ileriki sınıflarda bazen yapılıyormuş ama  sonuçları öğrenci bilmiyormuş çünkü asla söylenmiyormuş !. Öğretmenlere gelince anladığım kadarıyla baya akademik olarak gelişmişler çünkü hepsi master diplomalıymış, en dezavantajlı çocuğu bile en iyi seviyeye getirecek kadar azimli olup eğitimde fırsat eşitliği temel prensipleri arasındaymış ! ( Hatırlarsanız eğitimde fırsat eşitliliğine değinmiştik o yüzden beni çok cezbetti ..)

Okullarda dikkat çeken bir özellik, öğrencilerin koridorlarda çorapla dolaşması ( şaşıran surat :; ) Gelir gelmez montları ve ayakkabıları çıkarıyorlar. Hem dışarıdan kar, çamur taşımıyorlar, hem de daha önemlisi kendilerini evlerinde hissediyorlar. Bazılarınız şimdi ''okul canım orası o nasıl iş alla alla '' dediğini duyuyorum :) 

Çocuklar küçük de olsa karda kışta bile her gün en az 1 saat dışarı çıkıyorlarmış (ana okulu dahil)  Bir de buranın iklimini düşünsenize nasılda soğuk ..Bizim ülkemiz bu kadar soğuk olsa şu uygulamanın aktifliğini düşünemiyorum gerçekten :) Onlarda “Aman üşürsün, terlersin” yok. İlkokul ve sonrasında 45 dakikalık dersler ile 15 dakikalık teneffüslere ek olarak 45 dakikalık teneffüsler var. Çünkü bu 45 dakikalık arada öğrenciler ancak giyinip dışarı çıkıp spor yapıyorlar.

Servis yok, bisiklet varmışşşş :)

 Allahım ya en sevdiğim şuraya kocaman kalp bırakıyorum izninizle :) )Her çocuk evine en yakın okula gittiği için mesafeler çok uzak değil ve servis yok. Çünkü hava erken kararsa da sokaklar çok güvenli ve çocuklar bisikletleriyle gelip gidiyor. Böylece okulda daha fazla kalıp çalışması gerekirse ulaşım sorunu da yaşanmıyor. Hem de erken yaşta sorumluluk almaya başlıyorlar

Bütün çocuklar aynı okulda !

Fin eğitim sistemine büyük başarı kazandıran unsurlardan biri özel eğitime ihtiyaç duyan fiziksel- zihinsel engelli öğrencilerin ve öğrenme güçlüğü çekenlerin de diğer çocuklarla aynı okulda okuması. Böylece özürlü çocukları sosyal hayata dahil ediyorlar ve tek bir çocuğu bile kaybetmeyi göze almıyorlar. Okulda tek bir engelli çocuk bile varsa sınıf açmak zorundalar, bu sınıflarda en fazla 10 öğrenci ve ihtiyaca göre 2 öğretmen oluyor. Mesela bu sınıfta görme zorluğu yaşayan öğrenci için farklı bir bilgisayar konulmuş.

“Oturma, kalkma” yok

Eğitimde korku değil özgürlük öne çıkıyor. “Yapma” demek yerine farklı fikirleri ifade etmeleri için öğrencilerini cesaretlendiriyorlar. Sınıf düzeninde de bu görülebiliyor. Bazı çocuklar daha rahat oturmaları için pilates topunu seçiyorlar, dersin akışını bozmamak kaydıyla sınıf içinde diledikleri gibi dolaşabiliyorlar.

Kantin yok

Tüm eğitim hizmeti gibi öğlen yemekleri de devlet tarafından karşılanıyor. Öğlenleri öğrenci ve öğretmenler aynı yemekhanede yiyorlar. Öğrencilere bu yemeğin, vergiler ile karşılandığı ve israf etmemesi gerektiği vurgulanıyor. Yemekte her çocuk ne kadar yiyeceğine kendi karar veriyor. Öğle yemeğinde süt içmek bize çok yakın gelmese de Finlandiya’da çok yaygın. Okullarda kantin bulunmuyor, koridorlarda su içebilecekleri yerler var. Üzülerek söylemek istiyorum ki bizde de bazı meslektaşlarım çocukların sütlerinden sütlaç ,puding vs yapıp bunu da marifet gibi yayınlıyorlar ! 

Sınıfta fırın ve bulaşık makinesi

Burası yemekhane değil, derslik. Lavabo neredeyse her sınıfta var ama ocak ve bulaşık makinesi yaygın olmamakla birlikte kullanılabiliyor. Böylece hem kurabiye pişirip bulaşık yıkayıp sorumluluk almayı öğreniyorlar hem de ev ekonomisi hakkında bir fikirleri oluyor.

Atölyede zanaat dersleri

El becerileri ve gündelik pratik bilgiler çok önemseniyor. Önceden kız öğrenciler ev ekonomisi, erkek öğrenciler ise marangoz atölyesinde çalışırken bu ayrımı ortadan kaldırmışlar ve kızların çok iyi marangoz olduğu anlaşılmış. Erkekler de kurabiye pişiriyor. Üstelik atölyelerde testereler, bıçaklar, tornavida gibi keskin uçlu tamir aletleri ortada geziyor, fakat yine de titizce kullanılıyor ve kazaya yol açmıyor.

İzin almadan fotoğraf çekme

Pek çok ülkede olduğu gibi Finlandiya’da da ailelerinden izin almadan çocukların fotoğrafını çekemezmişiz, izin vermiyorlarmış.Eğitimciler akademik gözlem olarak gelen ve çocukları gözlemleyenleri fotoğraf çekmemeleri konusunda uyarıyorlarmış hatta çocuklarla sözlü ve fiziksel temas kurmamamaları yönünde de bu uyarı geçerliymiş. Bazı okullarda ise fotoğraf çekimine yüzlerin görünmemesi şartıyla izin veriliyormuş. Burada kültürel bir fark ortaya çıkıyor; çocukların mahremiyeti. Türkiye’de pek çok anaokulu çocukların fotoğraflarını yükler, anne babalar da genellikle bu fotoğrafları paylaşır…Açıkçası ben de yapmıyor değilim çocuklarımın sürekli fotoğraflarını çekip paylaşan bir öğretmen olarak aslında daha titiz davranılması gereken bir durum ..Şu anda özeleştiri yapıyorum bir dakika :)

Bahçe duvarı yok

Okulu sınırlayan bir bahçe duvarı yok, öğrenciler kendi sorumluluklarını alacak şekilde yetiştiriliyorlar. Dersleri bitince bisikletine binip gidiyorlar, duvar ile öğrenciye sınır çizmiyorlar.

 

*Finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7
*Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret
*Finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor
*Öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama dört saat ders veriyor
*Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var
*Öğrencilere ödev verilmiyor çünkü öğrenmenin yeri okuldur
*Fin okullarında spora bol bol yer var
*Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor
*Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’yla karşılaştırıldığında Finlandiya’da eğitime ayrılan bütçenin daha fazlası sınıf ortamına yansıyor

 

 

 

 

 

 

 

Şuan hepiniz bir süreliğine Finlandaya'da eğitim görmüş olmayı istediniz dimi ,ya da oraya taşınmayı? :)

 

 

 

Etiketler

Yorumlar Yorum Yap